0549 268 4848 renklitatilcom@gmail.com
0549 268 4848 renklitatilcom@gmail.com

Kapadokya, ziyaretine gelen misafirlerini binlerce yıl öncesine uzanan, medeniyetlere ev sahipliği yapan toprakları, kendine hayran bırakan havası ve atmosferinin eşliğinde bulunan noktaları ile unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Kapadokya’da o kadar çok görmeniz ve görmeden dönerseniz pişman olacağınız nokta vardır ki bu alanları görmeden tatilinizi bitirmek asla istemeyeceksinizdir. Kapadokya’nın ilk kez ziyaretine gelen, onun bu mistik havasını ilk kez soluyacak olan misafirlerimiz arasında yer alıyorsanız bu bölge hakkında daha ayak basmadan bilgi sahibi olmanız oldukça fazla önem taşımaktadır. Kapadokya’nın eşsiz manzaraları ve tarihin imzalarını üzerlerinde barındıran yapılarını öğrenmeye hazırsanız Kapadokya Gezilecek Yerler yazımızı okumaya geçebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz!

Renkli Tatil

Tatilinize Renk Katar

Kapadokya’da düzenlenmekte olan günübirlik aktiviteler ve gezilcek yerler hakkında detaylı bilgiler, Kapadokya hakkında bilmedikleriniz, duymadıklarınız…

İlk Durak: Cevizli

Uçhisar Kalesi’nin içerisinde yer alan bu yapıyı görünce kat kat bir apartman görüntüsüne benzetebilirsiniz. Peribacalarının yer aldığı bu bölgede bulunan içerisinde çok eski zamanlarda oyularak yapılan sığınakların olduğu bu yapıya ‘Peribacası Deresi’ de denilmektedir. Sığınak olarak kullanılmasının ardından güvercinlik olarak kullanılan bu yapı şimdi ise pansiyon, hediyelik eşya dükkânı gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaya devam etmektedir.

Tığraz Kalesi

Uçhisar bölgesindeki ikinci kale olan Tığraz Kalesi içerişimde yerin altına uzanan tüneller de bulundurmaktadır. Bu tünelleri de gezintiniz süresince keşfedebilirsiniz.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Rahipler Vadisi içerisinde şapkalı olan birçok peribacasını bulundurmaktadır. Rahipler Vadisi ismini almasının sebebi ise vadinin tam ortasında bulunan üç başlı olan peribacası olan şapelin içerisinde dönemin rahiplerinden Aziz Simeon’un 15 yıl boyunca inzivada kaldığı söylenmektedir.

Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler
Devrent Vadisi

Devrent Vadisi, Hayal Vadisi olarak da adlandırılmaktadır. Bu vadinin ilginç bir yönü bulunmaktadır ki içerisinde bulunan kaya oluşumları birçok hayvan ve nesnelere benzemektedir. Bu vadiyi ziyarete gelen misafirlerine adeta bulutlarda yapılan hayal etme vakitleri gibi aynı şekilde kayalara bakarak farklı siluetler hayal etme imkânı bulunan Devrent Vadisi yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen noktalar arasında yer almaktadır. Hem ilginç bulacağınız hem de eğleneceğiniz bu vadi mutlaka Kapadokya Gezilecek Yerler listeniz içerisinde bulunmalıdır.

Çavuşin Köyü

Tarihin tozlu sayfaları içerisinde gibi kendinizi hissedebileceğiniz Çavuşin Köyü içerisinde bulunan tarihi yapıları ile ziyaretine gelen turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Büyük ve heybetli bir kaya parçasının altına kurulmuş olan bu köy daha içine girmeden sizleri hayrete düşürecektir.

Özkonak Yeraltı Şehri

Kapadokya’nın el çok ilgi çeken noktalarından olan Özkonak Yeraltı Şehri, yerin altına kurulmuş 4 katlı bir yerleşim yeridir. Milattan önce 400’lü yıllarda yapıldığı düşünülen bu yeraltı şehri içerisinde insanların yaşaması için birçok olanağı barındırmaktadır. Şu anda ise misafirlerini ağırlamak için kapılarını açmış olan bu ilginç yapıyı Kapadokya Gezilecek Yerler listenizin üst sıralarına koymanızı tavsiye ederiz.

Alaaddin Cami

13.yy. Selçuklu döneminin mimarisini içerisinde bulunduran Alaaddin Camii, Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiş, oldukça hoş bir yapıya sahip camiiler arasında yer almaktadır. Ziyaretine gelen misafirlerini yapıldığı 1202 yılına kadar götüren bu hoş mimari yapı ziyaretçileri için kapılarını sonuna kadar açmıştır.

Çanak Atölyeleri

Kapadokya’nın Avanos bölgesini en bilinir kılan özelliklerinden biri de yıllar öncesine dayanan el emeği göz nuru çanak çömlek sanatıdır. Yılların getirdiği bu eşsiz el sanatının örneklerini görmek ve deneyimlemek isteyen misafirler için bu bölgede çeşitli atölyeler bulunmaktadır. Kapadokya Gezilecek Yerler listenizde Çanak Atölyelerine de yer vermeyi unutmayın.

Avanos Saç Müzesi

Kapadokya’nın Avanos bölgesinde yer alan ‘Saç Müzesi’ Kapadokya sınırları içerisinde en ilginç müze olarak sizde yer edebilir. Guinness Rekorlar Kitabında da yeri olan Saç Müzesi’nin içerisinde 16 binden fazla kadın saç tutamı bulunmaktadır. 500 metrekarelik bir mağarada bulunan bu ilginç müzenin hikayesini kurucusundan dinlemeniz ve bu müzeyi gezmeniz Kapadokya’da yapacağınız en ilginç ziyaretlerden biri olacaktır.

Aşk Vadisi

Rivayete göre uzun yıllar öncesinden beri aşıkların buluşma noktası olan bu vadiye Aşk Vadisi adı verilmiştir ve yine bir rivayete göre bu vadiye bekar olarak gelen kişilerin yakın zamanda evleneceklerine inanılmaktadır. Ne kadar doğru olduğu bilinmese de Aşk Vadisi içerisinde bulunan birbirinden eşsiz kaya oluşumlarını görmek için Kapadokya Gezilecek Yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Kapadokya Gezilecek Yerler listemiz yer alan bu doğal güzelliklerinin çoğunu düzenlenen günübirlik turlara katılarak keşfedebilirsiniz. Tatilinizi burada geçirmeye karar verdi iseniz tabiki en önemli unsur vaktiniz var ise balon turlarına katılmanızı öneririz. Tüm bu doğal güzellikleri yukarıdan kuşbakışı olarak seyretmek sizlere daha fazla zevk sunacaktır.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler

Konum bakımından ve birçok zengin yönüyle Alanya ülkemizin en dikkat çekici merkezlerinden birisidir. Öyle ki Alanya birçok yazlık mekânıyla tanınırlık kazanırken aynı zamanda kentin kültürel birikimi ve tarihi yapısı da inanıyoruz ki sizlere çok şey kazandıracak.
Devamını Oku
Kapadokya Peri Bacaları

Kapadokya Peri Bacaları

Sizde Kapadokya Peri Bacaları nasıl oluştu, ne zaman oluştu vb. sorularınızın cevabınızı arıyorsanız bu yazıımızda tüm merak ettiğiniz cevapları bulabilir ve tatil öncesi Kapadokya hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Devamını Oku
Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya etrafı saklı birer cennet gibidir aslında. Eğer ilk defa ziyaret edecek iseniz bölgeyi bilmediğiniz için bir çok gezilmesi gereken yerleri atlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Kapadoya'da Gezilecek en popüler yerleri sıraladık.
Devamını Oku